Při volbě půjčky se často díváme pouze na to, kolik peněz nám jsou společnosti ochotny půjčit, za jak dlouho je potřeba splatit celý dluh a kolik korun přeplatíme. Bezesporu jsou to ty nejdůležitější věci, ale není to vše. Bohužel pro většinu lidí je to dostatek informací pro to, aby podepsali smlouvu o půjčce a již dále neřeší, jak vybrat půjčku lépe.

 

V tomto článku jsme se pokusili do šesti bodů shrnout vše, co je důležité si před půjčkou zjistit a ujasnit, abyste na nic důležitého nezapomněli.

 

 

  1. Rozmyslete si částku, kterou si chcete půjčit

Pokud jste se již rozhodnuti půjčit si peníze, zkuste ještě v klidu popřemýšlet, kolik věcí je půjčkou potřeba zaplatit, nebo zda po vyčerpání půjčky vyjdete s penězi i další měsíc. Klidně si vezměte tužku a papír, sepište si všechny dluhy nebo věci nutné k zakoupení a sečtěte. Je výhodnější si vše důkladně propočítat a vzít si jednu větší půjčku na všechno, než několik menších.

 

  1. Ověřte si, zda nejste v registrech

Nejen banky, ale i některé nebankovní společnosti nahlížejí do registru dlužníků. Mezi nejznámější registry dlužníků patří SOLUS nebo CEDR. Jedná se o registry, do kterých společnosti nahlížejí před poskytnutí půjčky nejčastěji. Těmto registrům mohou dlužníky hlásit velké společnosti i různé menší firmy, takže pokud si nejste jisti svou bezdlužností, raději si zažádejte o výpis z těchto registrů. Pro většinu nebankovních společností poskytujících půjčky však zápisy v těchto registrech nejsou tak důležité a je stále možné si peníze půjčit.

 

  1. Vyhýbejte se malým společnostem

Malými společnostmi myslíme takové poskytovatele půjček, kteří vylepují různé útržky s telefonním číslem různě po městě se sloganem „nejlepší půjčka“, „peníze ihned na ruku“ a podobně. Často uvádějí jen tento slogan a telefonní kontakt. Můžeme je vidět na semaforech, zastávkách i jiných veřejných místech.
Takový způsob jednání nemůže v nikom vzbudit důvěru. Už to, že mají potřebu nelegálně vylepovat na veřejných místech tyto a podobné reklamy svědčí o tom, že nebudou mít silné klientské zázemí. Takové společnosti často nemají ani webové stránky a nemůžete se tak z tepla svého domova podívat, kde například firma sídlí, co vše nabízí, jak vybrat půjčku a další důležité informace. Spoléhají tak hlavně na důrazný telefonní hovor, kde jsou lidi ve většině případů předem naučenými frázemi donuceni k tomu, aby si půjčili peníze právě u nich. Často také nemají téměř žádné limity a půjčí Vám i několik set tisíc bez toho, aniž by detailně znali Vaši finanční situaci. Takovým nabídkám se prosím vyvarujte.

  1. Pozor na RPSN

Co znamená zkratka RPSN se můžete dovědět i v našem slovníku. Jednoduše se jedná o sazbu, která vyčísluje v procentech veškeré náklady na půjčku. Společnost, která vám půjčí peníze, by tedy měla do této sazby zahrnout vše, co budete platit nad rámec půjčky. Bohužel ne všechny společnosti opravdu zahrnují do této sazby všechny náklady. Jak uvádíme výše, velké riziko podvodu hrozí jednoznačně u těch menších firem, nikoli u firem, které jsou například uvedeny na našich webových stránkách a mají spousty spokojených klientů. První věc, o kterou byste se měli zajímat při položení otázky jakou vybrat půjčku, je právě RPSN.

 

  1. Porovnejte nabídky

Porovnávejte jen ty nejlepší. U nás v seznamu ověřených půjček naleznete už jen ty nejlepší půjčky na trhu. Výše úroku a stanovení dalších podmínek může záležet už jen na výši částky, kterou si chcete půjčit.

 

  1. Důkladně si přečtěte podmínky půjčky

Smlouvu o půjčce před podpisem doporučujeme důkladně přečíst celou. Pokud sjednáváte půjčku on-line, společnost má povinnost při žádosti odkazovat na podmínky smlouvy. Ověřte si odstavec po odstavci, zda se někde nenachází žádná vážná překážka, která by Vám v budoucnu mohla zapříčinit problémy.

Už víte jak vybrat půjčku?

Pokud stále nevíte jak vybrat půjčku a váháte s výběrem půjčky, přečtěte si další články zveřejněné na našich stránkách. Výběr půjčky rozhodně nepodceňujte a důkladně si u nás přečtěte všechny články.