Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, která vejde v platnost v roce 2016. Zákon přináší řadu změn týkajících se například hypoték, kreditních karet, úvěrů na bydlení a také všech klasických nebankovních společností poskytující půjčky online, půjčky před výplatou a jiné nebankovní půjčky. Hlavním cílem této novely zákona je regulace půjček v nebankovním sektoru tak, aby z trhu zmizeli nepoctiví poskytovatelé půjček.

Jak bude tato novela prospívat lidem

V současnosti je trh půjček obrovský, počet subjektů se odhaduje až přes padesát tisíc. Není divu – poskytovat půjčky smí vlastně každý, kdo získá živnostenské oprávnění na zprostředkování a poskytování úvěrů. Kontrola těchto subjektů tedy připadá na Českou obchodní inspekci, která nemá takové nástroje, jako může mít Česká národní banka (dále jen ČNB). Touto novelou se jednoduše vytvoří soubor pravidel, která nezvládnou všichni poskytovatelé půjček dodržovat, a tak z trhu zmizí odhadem až 20% takovýchto společností. Klient či zájemce o půjčku bude mít větší jistotu, že nenaletí podvodníkům či lichvářům a odborníci si slibují i menší objem vymáhání pohledávek v exekučním řízení. Na poskytovatele půjček bude totiž nově dohlížet samotná ČNB.

Co bude nový zákon znamenat pro společnosti poskytující půjčky

  • Všechny společnosti, které chtějí poskytovat lidem půjčky, musí získat na toto podnikání licenci od ČNB. Licenci přidělí té společnosti, která disponuje kapitálem dvacet milionů korun a dokáže, že má v této oblasti dostatečné odborné znalosti. Od chvíle získání licence se společnosti budou muset řídit pravidly ČNB. Žádost o licenci budou firmy povinny podat nejpozději do 6 měsíců od platnosti této novely.
  • Stávající podoba zákona platí pro úvěry poskytnuté ve výši 5000 až 1,98 mil. korun, to znamená, že do této hranice nespadá mnoho společností poskytujících různé rychlé půjčky online, jako jsou například půjčky před výplatou, půjčky na ruku ihned bez poplatku, sms půjčky, apod. Nově bude novela zákona platit pro poskytnuté půjčky v libovolné výši.
  • Ministerstvo financí také v novele navrhuje, aby společnosti poskytující půjčky byli zodpovědní za půjčení peněz klientovi, u kterého si řádně neprověřili schopnost splácet a dostali ho tak do dluhů. V takových případech Ministerstvo financí navrhuje, aby klient měl možnost zapůjčené peníze vrátit formou splátkového kalendáře, dle finančních možností klienta a bez jakéhokoliv navýšení. Dále také určuje strop pro maximální výši smluvní pokuty.

Změna se dotkne i hypoték a úvěrů ze stavebního spoření

Novela zákona se také příznivě dotkne i lidí s úvěrem souvisejícím s bydlením, jako je např. hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. Banky budou muset u těchto produktů povinně zveřejňovat RPSN a i další údaje. Logicky se tedy budou muset změnit i reklamy na tyto produkty, které budou muset obsahovat více informací pro klienta.
Důležitější změnou je ale zcela jistě návrh snižující poplatky za splácení hypotéky. Dle návrhu budou lidé moci každý rok splatit až 20% jistiny zcela bez pokuty a nebude záležet na termínu fixace (některé banky tuto službu již nabízejí). I jednorázové splacení celé hypotéky bude levnější. Banky budou mít v tomto případě nárok si naúčtovat jen vynaložené náklady za pořízení hypotéky a administrativu. Úspora tak bude dosahovat i několik set tisíc korun, v závislosti na výši poskytnutého úvěru. Ve výjimečných případech, jako je například smrt partnera nebo těžká invalidita klienta hypotéky bude klient od všech poplatků osvobozen.

Proč přichází tato novela až teď

Mnoho expertů tvrdí, že tato novela zákona měla přijít už dávno. V řadě evropských států společnosti poskytující půjčky již nemají takovou benevolenci – půjčovat peníze může jen omezený okruh prověřených společností, nebo dokonce jen banky, které reguluje pouze jeden subjekt. Novela také obsahuje řadu nových evropských směrnic, které musí vejít v platnosti nejpozději do 21. března 2016.

Od kdy bude tato novela platit

Novelu připravenou Ministerstvem financí musí nejprve schválit vláda. Dá se očekávat, že při projednávání tohoto nového zákona bude vyřčeno mnoho připomínek a možná i pozměňovacích námětů. Někteří kritici tohoto zákona se obávají, že nekalým praktikám, lichvě a podvodu se stejně nezabrání. Zatím tedy není jasné, kdy vláda zákon schválí a vejde v platnost, avšak 21. března 2016 už by měl tento zákon platit, jelikož obsahuje i zákony plnící nařízení EU.

 

 

Zdroje:

  1. Ministerstvo financí ČR
  2. Peníze.cz – Půjčky, Kurzy měn, Akcie, Hypotéky, Bydlení, Daně
  3. FinančníNoviny.cz. Zpravodajský server přinášející on-line aktuální informace ČTK.