Dne 3. 6. 2016 vláda schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která zpřísňuje podmínky na trhu nejen pro rychlé online půjčky. Slibuje zatočit s lichváři a „udělat pořádek“ na trhu s nebankovními půjčkami. Velké výhody z toho vytěží samozřejmě běžní lidé, kteří mají zájem o rychlé online půjčky v tíživých životních situacích.
O tomto připravovaném zákonu zpřísňující podmínky poskytovatelům půjček jsme již informovali loni. Co konkrétně tedy bylo schváleno a prošlo do tohoto zákona? Jaké změny nás čekají, pokud budeme chtít zažádat o půjčku?

Změna č. 1: Už žádné nebankovní půjčky od lichváře!

Lichvář, který půjčí peníze komukoli, přestane existovat. Zákon hovoří jasně – každý, kdo chce poskytovat půjčky lidem, musí mít maturitu a prokázat svou znalost z oblasti financí, bankovnictví, úvěrů a půjček. A teď to nejdůležitější – subjekty, které budou půjčku lidem poskytovat, budou kontrolovány Českou národní bankou, která nově bude nad nimi mít dohled. Celý trh půjček by se tedy měl pročistit od lidí nebo společností, které by chtěly na lidech vydělávat vysokým úrokem a RPSN. Odhaduje se, že takových subjektů, které poskytují mikropůjčky či půjčky před výplatou je momentálně kolem 60 000. Na trhu by jich mělo zůstat už jen pár stovek poctivých. To už je slušná regulace trhu s mikropůjčkami.

Změna č. 2: Rychlé online půjčky do 5000 mnohem bezpečnější

Pokud si budete chtít půjčit peníze do 5000 korun, můžete být v bezpečí. Pokud vám takovou žádost o půjčku některá ze společností schválí, tak se zároveň zavazuje, že si o vaší finanční situaci zjistila všechny potřebné informace. Pokud si např. zažádá o půjčku 5000 korun matka na mateřské dovolené, která má celkový příjem 10000, společnost musí v tomto případě zhodnotit, zda je opravdu reálné, aby takovou půjčku splatila. Žadatelka může být například v insolvenci, v registru dlužníků apod. – to vše jsou nyní společnosti povinny posoudit, pokud zažádáte o půjčku do 5000,- Kč. Pokud si vás poskytovatel půjčky řádně neověří, může soud označit takovou smlouvu o půjčce jako neplatnou, např. ve fázi dlouhodobého neplacení půjčky, kdy se poskytovatel přihlásí jako věřitel k insolvenčnímu návrhu. V takovém případě byste splatili jen tu částku, kterou jste si půjčili, a nikdo by po vás nechtěl nic navíc.

Změna č. 3: Konec vysokým poplatkům za smluvní pokuty a penále

Novela zákona myslí i na lidi, kteří se s půjčkou dostanou do problémů a tudíž ji nesplácejí. V těchto případech mohou společnosti chtít po dlužnících 50% z původní výše půjčky, maximálně však 200 tisíc korun. Také musí dát dlužníkovi čas minimálně půl roku na to, aby půjčku splatil. Teprve poté může společnost přistoupit k dalším krokům (exekuce, žaloba).

Nový zákon o spotřebitelském úvěru začíná platit již od 1. prosince 2016!

Nejen rychlé online půjčky, ale i ostatní úvěrové produkty budou konečně bezpečnější, a to už od 1. prosince 2016. Lidé mohou být od tohoto data jistější při výběru půjčky a nemusí mít strach z podvodu. Na našich stránkách již nyní naleznete seznam poctivých online nebankovních půjček, použitelných nejlépe před výplatou či pro vyřešení náhlé tíživé finanční situace. Náš seznam půjček obsahuje jen ty nejvýhodnější a nejlepší půjčky na trhu.