Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Při výběru půjčky oceníte alespoň základní znalost finančních pojmů. Nepřekvapí vás žádné záludnosti a usnadní vám výběr nejvhodnějšho produktu. Rovněž vás ochrání před nekalými praktikami některých finančních společností, které by z vás jinak vytáhly poslední korunu.

Bankovní versus nebankovní půjčka

Půjčky poskytují banky a nebankovní společnosti. V minulosti byly bankovní a nebankovní půjčky hodně rozdílné. Dnes tyto rozdíly postupně smazává nový zákon o spotřebitelském úvěru, který od 1. prosince 2016 postihuje celý úvěrový trh bez výjimky, a navíc zpřísnil podmínky pro poskytovatele. Činnost obou subjektů kontroluje Česká národní banka. V zásadě však platí, že nebankovní půjčky mívají vyšší RPSN, ovšem získat je snazší.

Úroková sazba versus RPSN

Je logické, že lidé chtějí získat hodně a zaplatit méně. Za poskytnutí půjčky zaplatí vždy, otázkou je kolik. Při výběru vhodné půjčky není ani tak důležitá úroková sazba jako RPSN. Úroková sazba je totiž pouze jeden jediný údaj – jedno číslo. RPSN neboli roční procentní sazba nákladů naproti tomu zohledňuje veškeré náklady související s poskytováním půjčky. Při výběru půjčky sledujte RPSN. Čím je nižší, tím je půjčka výhodnější.

Bonita a registr dlužníků

I zde narazíme na dopad novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta všem poskytovatelům půjček důrazně nařizuje, aby zkoumali bonitu každého zájemce o půjčku. O co se jedná? Jednoduše řečeno bonita je schopnost klienta splácet. K posouzení bonity poskytovatelé vyžadují znát příjmy, výdaje, ale i pohlaví, věk, vzdělání, zaměstnání či rodinný stav. Při ověřování bonity poskytovatelé využívají registry dlužníků, které shromažďují informace o všech dlužnících. Bankám a nebankovním společnostem poskytují důležité informace o tom, jak žadatel své závazky splácí. Je logické, že zadlužené osobě půjčku zamítnou.

Jistina a úrok

Půjčka se skládá z různých částí. Jistina je přitom část, kterou si klient půjčí bez započítání úroků. Navíc zaplatí úrok a případně další poplatky související s poskytnutím, vyřízením a vedením půjčky. Jistina je pevně daná v smlouvě o půjčce a nelze ji měnit.

Půjčka, kontokorent a kreditní karta

Finanční společnosti nabízí různé úvěrové produkty. Půjčka je jednorázová záležitost, kterou využijete a poté ji splácíte dle smluvních podmínek. Kontokorent je nabízený k běžnému bankovnímu účtu jako možnost využívat peníze do mínusu v rámci smluveného úvěrového rámce. Kontokorent lze opakovaně splácet a čerpat. Za přečerpání úvěru se však platí a ne zrovna málo. Kreditní karta je podobný úvěrový produkt, který umožňuje klientovi čerpat prostředky poskytovatele. Není však vázán na bankovní účet. Poté je opakovaně splácí a čerpá. U kreditních karet se vyplácí využívat bezúročné období dlouhé až 70 dní, během kterého za čerpané prostředky klient neplatí ani korunu.