S pobíráním důchodu jsou neodmyslitelně spjaté různé slevy a jiná zvýhodnění. V případě městské i meziměstské hromadné dopravy je ale rozdílná situace u lidí, jenž pobírají klasický starobní důchod, a u lidí s invalidním důchodem, kteří mohou být i mladšího věku. Podívali jsme se na slevy pro invalidní důchodce v dopravě trochu podrobněji.
Vyšší slevy mají lidé s průkazy a ZTP a ZTP/P
Obecně platí, že vyšší slevy mají zejména lidé zvlášť těžce postižení. S průkazkou ZTP nebo ZTP/P mohou např. cestovat zdarma v městské hromadné dopravě nebo s výraznou slevou ve vlacích či autobusech – např. u RegioJetu, LEO Expressu i ČD je sleva 75 %.
U některých dopravců je sleva i pro invalidní důchodce 3.stupně
Řada dopravců poskytuje zvýhodněné podmínky i pro osoby pobírající invalidní důchod. Jedná se ale pouze o ty, kteří jej mají ve třetím (tedy nejvyšším) stupni a nejde o bezplatnou přepravu, ale pouze o slevu. Toto zvýhodnění se týká např. cestování vlakem s Českými drahami nebo cestování městskou hromadnou dopravou v některých městech.
Slevy pro invalidní důchodce u Českých drah
U Českých drah je spousta možností, jak získat slevu, v případě invalidních důchodců je ale vždy nutné si nejdříve vyřídit In Kartu. Pokud mají třetí stupeň invalidity, mohou si vybrat ze dvou možností – buď slevová aplikace IN Důchodce, která stojí 100 Kč na rok a přináší slevu 25 % při nákupu jízdenky, nebo aplikace IN 50, která je ale za zvýhodněnou cenu – pouze 550 Kč za rok při slevě plných 50 %. IN Důchodce se tak vyplatí spíše těm, kteří jezdí vlakem jen minimálně, naopak lidem cestujícím častěji se vyplatí pořídit si aplikaci IN 50.
Slevy pro invalidní důchodce v MHD
Lidé, kteří pobírají invalidní důchod, mohou mít slevu i na jízdenky v městské hromadné dopravě. I zde platí, že vyšší slevy se vztahují spíše na osoby tělesně postižené, nicméně celá řada měst poskytuje slevu i běžným invalidním důchodcům, pokud mají invaliditu třetího stupně. Jak jsou na tom se slevami pro ID v největších českých městech? Praha – v pražské hromadné dopravě mají slevu invalidní důchodci, kteří mají třetí stupeň invalidity. Na webu pražského dopravního podniku je ale tato informace schovaná v dokumentu s tarifem, nicméně po předložení potvrzení o důchodu je vystavena průkazka s označením SP a a invalidní důchodce tak může kupovat levněji jak předplacené jízdenky, tak i jednorázové. Průkazka se tak vyplatí i těm, kteří nejsou z Prahy, ale často do ní jezdí – získají nárok na poloviční slevu, takže např. celodenní jízdenka je nebude stát 110 Kč, ale jen 55 Kč. Brno – v Brně si mohou poživatelé ID 3.stupně koupit speciální roční kupón, který stojí 420 Kč. Na jeho základě si pak mohou kupovat zlevněné jednorázové jízdenky na MHD. Ostrava – i zdejší dopravní podnik poskytuje slevu lidem s plným invalidním důchodem, ti mají nárok na stejnou slevu jako důchodci a senioři starší 65 let Olomouc – v Olomouci mají lidé s ID 3.stupně možnost koupit si zlevněnou časovou jízdenku – stejně jako starobní důchodci, děti a studenti Pardubice – v tomto městě mají invalidní důchodci se třetím stupněm invalidity nárok na občanské zlevněné jízdné, stejně jako starobní důchodci a všichni lidé nad 65 let Liberec – zde si mohou poživatelé ID 3.stupně koupit zlevněné časové nepřenosné jízdné, které je i pro osoby nad 65 let a starobní důchodce Hradec Králové – oproti všem výše zmíněným městům neposkytuje hradecký dopravní podnik pro invalidní důchodce žádnou slevu. Nárok na zvýhodněné jízdenky zde není na základě důchodu, ale pouze pro osoby starší 65 let.